דניאל הוא מחזה מוסיקלי בשתי מערכות בביצוע קונצרטנטי המבוסס על ספר דניאל, מאת המלחינה הירושלמית אפרת רחל-גרליך. היצירה, שהיא למעשה אורטוריה שאורכה כ-90 דקות, נכתבה לאורך 14 שנה.
.

ספר דניאל, שסיפוריו מתרחשים בממלכת בבל בזמנו של המלך נבוכדנצר (סביבות 600 לפנה”ס), נכתב למעשה כ-400 שנה מאוחר יותר (התלמוד מייחס את חיבור הספר לאנשי כנסת הגדולה, היינו – לתחילת תקופת בית שני). חלקו הראשון של הספר מספר על עלילותיהם של דניאל ושלושת רעיו (חנניה, מישאל ועזריה) שהובאו “להתחנך” בחצר המלך הבבלי, ועמדו באמונתם גם בסיפורי ‘הכבשן’ ו’גוב האריות’, לשם הושלך דניאל לבדו. חלקו השני שונה באופיו ובתוכנו, ומתמקד בחלומותיו של דניאל – שם מרחף דניאל בעולם שמיימי, אפוקליפטי, שבו הוא רואה חיות מפלצתיות, המסמלות את האימפריות הגדולות שכבשו את ישראל ואת המזרח הקדום – כר נפלא למלחין המבקש השראה.
.
בקונצרט, בניצוחו של מאסטרו אלי יפה, ישתתפו מקהלת בנדיקטוס מאוניברסיטת רוזמברוק (סלובקיה) מקהלת גאודמוס מסנט וונדל (גרמניה), מקהלת הללוהו ירושלים-תל אביב, ומקהלת ניגונים לעד (בה חברים עולים מאוקראינה ורוסיה שעלו בעקבות המלחמה). האמנים שישתתפו בקונצרט: איתן דרורי, טנור (דניאל), ג’ון שאפל (ארה”ב), בס בריטון (המלך נבוכדנצר), דניס סדוב, בס (המלך דריווש, קול משפט האלוהים), ירדן קיפרמן ושיראל דשבסקי, מצו סופרן (השכינה), וארטיום ניז’ניק (עולה חדש מאוקראינה), אקורדיון כפתורים (בייאן).

הקריין בקונצרט הוא הד”ר אבשלום קור, והוא ילווה בכתוביות בעברית ובאנגלית.
.
אפרת רחל גרליך משתפת על תהליך הכתיבה: “למרות שהיצירה כתובה כאורטוריה, היא מאוד ישראלית, ומושפעת משירים ישראליים עתיקים מאד השייכים לזרם הים תיכוני מחד – ולכן השתמשתי בקווינטות, קוורטות ואוקטבות מקבילות ובמודוסים היוצרים טשטוש הרמוני, ובניגונים יהודיים ששמעתי בבית הכנסת הספרדי מאידך, בית כנסת בו גדלתי ואליו אני הולכת עד היום. יש ייחוד גם באורך היצירה מאחר וכיום לא מקובל לכתוב יצירות ארוכות שכאלו”, זאת לצד השפעות של מינימליזם וג’אז אמריקאי, מוסיקה צרפתית, וגם מהמוסיקה הרוסית של שוסטקוביץ’ ומן המוסיקה ההונגרית של זולטאן קודאי ובלה ברטוק..
.
“הקונצרט החגיגי בו תושמע בהשמעת בכורה עולמית היצירה דניאל יתקיים ביום חמישי, 2.3.2023, בעיתוי המוצלח של טי’ באדר ה’ תשפ”ג, שבוע לפני חג הפורים בו ארע הנס הגדול יותר מאז ומעולם לעמנו מאחר והמן האגגי, צורר היהודים, עמד להשמיד ולאבד את כל בני עמנו.”
.
“אני מקווה שביצוע היצירה יהווה עידוד הן לבני עמנו, עם ישראל, והן לבני אומות העולם, משום שהסיפור בתוך סיפור הוא סיפור חזרתו בתשובה של המלך נבוכדנצר והפיכתו מאדם גאה ושחצן הבטוח בכוחו ובעוצמתו לאדם ירא שמים.”

.

.

אמנים
אלי יפה, מנצח
הדוקטור אבשלום קור, קריין
איתן דרורי, טנור – דניאל
ג’ון שאפל (ארה”ב), בס בריטון – המלך נבוכדנצר
דניס סדוב, בס – המלך דריווש
טלי קצף, סופרן – המלאך גבריאל
ירדן קיפרמן ושיראל דשבסקי, מצו סופרן – השכינה
ארטיום ניז’ניק (אוקראינה/ישראל), אקורדיון
.
מקהלת בנדיקטוס (רוזמברנט, סלובקיה)
.
מקהלת גואדמוס (סנט וונדל, גרמניה)
.
מקהלת הללוהו ירושלים – תל-אביב
.
מקהלת ניגונים לעד (מקהלת עולים חדשים מאוקראינה ומרוסיה)