כאן 11 | איש לא ידע את שמו האמיתי, אלא רק את כינויו – “מר שושני”. נווד נצחי, גאון ואולי מטורף, בעל זיכרון פנומנלי, שידע אלפי ספרים בע”פ, עילוי במתמטיקה, פיזיקה, תלמוד ופילוסופיה ושלט בכ-30 שפות. שושני הוא אחת החידות הגדולות של המאה ה-20, יש אפילו הטוענים שלא היה אלא אגדה. אבל גדולי עולם שאותם לימד, בהם פילוסופים כעמנואל לוינס, חוקרים, רבנים כרבי מילובביץ’ וסופרים כאלי ויזל, מספרים שהוא שינה את חייהם.

כיצד רכש את הידע האינסופי שלו? ולמה הסתיר את זהותו? בלי משפחה ובלי חברים, ללא קורת גג, מרושל ומחליף שמות וזהויות, הוא הפך למיתוס. הבמאי מיכאל גרינשפן מנסה במשך 10 שנים לפצח את החידה ולפזר את ענן המסתורין המקיף את האיש, דרך מסע בלשי חוצה יבשות שעובר, בין השאר, בישראל, ארה”ב ואורוגוואי, וכולל מפגשים וראיונות עם תלמידיו הבולטים, ביניהם אלי ויזל, מעריצו הגדול.

המרואיינים על מר שושני נראים כאילו הם מספרים דברים תמהונים ולא אמינים. כמה מהם אומרים שהוא גאון צנוע, אחרים אומרים שהוא אדם גס רוח ושחצן. יש שראו בו צדיק מקובל ויש שראו בו התגלמות השטן. יש הטוענים ששושני נולד בליטא, אחרים משוכנעים שהוא בכלל ממרוקו. הוא חי בישראל, שוויץ, אלג’ריה, הודו, ארה”ב, אורוגוואי וצרפת, ויש הטוענים שראו אותו בו זמנית בשני מקומות. עדים אחדים ראו אותו מתהלך עם התיקים הכבדים שלו ברחובות ירושלים, מרקש, ניו יורק ופאריז.

בשיאו של הסרט, כאשר הבמאי כבר כמעט נואש מלפענח את דמותו של שושני, הוא מגלה בכספת סודית באחת מסמטאות ירושלים אוצר שהיה חבוי מהעולם במשך חמישים שנה, תגלית מרגשת והוכחה לכך שהגאון האניגמטי אכן היה קיים

#כאן_דוקו

• בואו לצפות גם בכאן BOX באתר ◄ https://www.kan.org.il/lobby/kan-box/
• כל התכנים שלנו זמינים גם באתר ◄ http://www.kan.org.il/
• להורדת יישומוני / אפליקציות כאן ◄ https://www.kan.org.il/content-pages/apps/